Designed by Veethemes.com | Gooyaabi

Minimalist Serileri #1 - Fazlalıklardan kurtulun!

Herkese merhaba,

Uzun zamandır işler nedeniyle bloga zaman ayıramıyordum. Fakat şimdi yeni bir seriyle karşınızdayım!

Minimalist Serileri!


Son zamanlarda artan "Aşırı Tüketim" eşyalarımıza da yansıdı. Bazen ihtiyacımız olmasa da "Belki olur?" mantığıyla her şeyi alıyoruz.

Neden?

Gerçekten ihtiyacımız olmayan bir şeyi neden alıyoruz ki?

İşte bu sorular sorulmadığı için. Aldığımız şeyleri maalesef ki sorgulamadan alıyoruz.

Siz de bunlardan şikayetçi misiniz son zamanlarda? "Ya ben evde artık rahat oturamıyorum, sanki hep dağınık gibi.." dediğiniz oluyor mu hiç?

Şimdi sakin olun, çünkü ben size birkaç ipucu vereceğim!


1) Motive olun.

  YouTube' da video izlemeyi sever misiniz? Cevabınız evetse size çok güzel bir haberim var! YouTube'da yüzlerce düzenleme videoları var. İnsanların nasıl süreçlerden geçtiğini, nasıl yollar izlediğini görerek motive olabilirsiniz. Öncesi ve sonrası fotoğrafları da fazlasıyla gaz veriyor, benden söylemesi!


2) Küçük adımlar atın.

  Bir anda bütün odayı toparlamak size çok sıkıcı gelebilir. Sonrasında "Ya yeter iyice dağıldı toparlayamayacağım!" diyerek strese girebilir, bütün her şeyi bir dolaba tıkıştırabilirsiniz - ki bunu yapmayı asla istemezsiniz, bana güvenin!-

Bu yüzden ilk olarak çekmecelerden başlayabilirsiniz. Günün belli bir saatinde çekmecenizi açıp "Gerçekten ihtiyacım olan ne var acaba?" diyerek işe koyulabilirsiniz. Baktınız güzel ilerliyorsunuz, diğer çekmecelere geçin. Bir sonraki gün çantanızı, bir sonraki gün de telefonunuzu düzenleyebilirsiniz.

3) Gerekli/ Karar Verilemedi/ Verilecek/ Çöpe Atılacak

    Bu başlıklarla 4 tane kutu belirleyin. İlk kutuya ihtiyacınız olanları koyun. Daha sonra karar veremediklerinizi koyun. Karar veremediklerinizi koyduğunuz kutuyu farklı bir yere kaldırın. Eğer 1 ay içerisinde o kutudan aldığınız bir şeyler olursa aldığınız şeyleri saklayın, kalanları verin. Vereceklerinizi de bağışlayabilir veya yakınlarınıza verebilirsiniz. Çöpe atılacaklar zaten kapıyı boylamış olanlar...


4) "Lazım olur." mantığıyla ilerlemeyin.

      En çok yapılan hata olabilir sanırım... Bir şey lazım olursa, olacağı zaman alın. Evinizde boşu boşuna yer kaplamasına izin vermeyin.


5) Stok yapmayın.

  Biraz önce de söylediğim gibi, lazım olduğunda alın. Çok sevdiğiniz maskaranızı stok yapmak zorunda değilsiniz. 1 tanesi sizi uzun süre idare edecektir.


Bugün size 5 tane fazlalıklardan kurtulmak için ipucu verdim. Umarım yazım size yardımcı olmuştur!


En kısa zamanda görüşmek dileği ile kendinize çok iyi bakın, hoşçakalın!

0 yorum:

Yorum Gönder